Majstrovstvá Sveta v atletike – Moskva 2013

Ruská metropola sa tento rok stala dejiskom Majstrovstiev sveta v atletike. K hojnej účasti 11 športovcov som sa pridal ako jediný novinár zo Slovenska, podobne ako tomu bolo na tohtoročných .

Pohľad na oblohu nad štadiónom Lužniky, deijiskom Majstrovstiev Sveta v atletike. Moskva, Ruská federácia, Sobota 10.08.2013

Fakt, že Rusko je veľkou ako aj v mnohom špecifickou krajinou asi nikto nespochybní. Nie je to zrovna dovolenková destinácia a je málokoho snom ísť do Ruska tak ako trebárs na Ibizu, do Thajska alebo na Bali. Už samotná návšteva konzulátu kvôli vybaveniu víz už dáva tušiť, že cestujete do „iného sveta“.

Červenoodeté neoblomné slečny pod hlavičkou Austrian airlines nevľúdne premeriavajúce hmotnosť príručnej batožiny pred vstupom na bezpečnostné kontroly vôbec nemali pochopenie pre fotovýbavu a nenechali sa obmäkčiť. Možno to bude tým, že jednej z nich skoro vyskočila platnička keď chcela ten môj kufor položiť na váhu.

Kufor, ktorý ledva spĺňa limity príručnej batožiny keď je prázdny tak putoval za „mierny“ príplatok do podpalubia. Meškanie niekoľkých pasažierov nasledované uzavretím letiska na takmer trištvrte hodinu dávalo tušiť že vyčíny počasia narobia svoje. Nepokojné vymotanie sa z búrky opäť predĺžilo plánovaný prílet na moskovské Domodedovo. V lietadle sa našťastie neblilo a pristátie niečo po pol tretej moskovského času tak ukončilo túto cestovateľskú mizériu.

Po úspešnej imigrácii na ruskú hrudu potvrdenej vkusným štemplom v pase som sa kupodivu dostal ku svojej batožine medzi prvými aj keď za tú cenu čo som si priplatil som čakal, že mi ju odnesie pilot priamo do taxíka.

Podobne ako vo švédskom Gothenburgu počas halových ME, odvoz z letiska bol pre všetkých akreditovaných novinárov zabezpečený, študenti – dobrovoľníci tak zobudili pokojne odfukujúceho „taxikára“ v jednom z odparkovaných oficiálnych áut, ktoré poskytla Kia. Ten sa v panike prebral, čo po ňom kto chce, samozrejme aj s patričným slovníkom. Po chvíľke sme sa však mohli vymotať z letiska smerom k hotelu.

To čo sa na google maps zdá blízko, je v Rusku ďaleko, to čo sa vám zdá, že je malé, je pekelne veľké. Štvorprúdové cesty, ktoré sú tu pomaly štandardom, obrovské priestranstvá, kopec voľného priestoru medzi budovami, cestami vyplnené zeleňou a parkami sú vzdialené tomu, na čo sme zvyknutý zo západného sveta.

Ohňostroj počas otváracieho ceremoniálu vedľa štadióna Lužniky, deijiska Majstrovstiev Sveta v atletike. Moskva, Ruská federácia, Sobota 10.08.2013

Pri pohľade na kvety vysadené do tvaru nápisov mierne pripomínajúce detstvo, zadymené moskviče ktoré za veľkého revu obiehajú náklaďáky tak dopĺňajú kolorit hlavného mesta Ruskej federácie, ku ktorému sme mali pred časom tak blízko.

Mierne skepticky som tak niečo po tretej hodine nad ránom vstúpil do hotela, keďže hodnotenia na väčšinu moskovských hotelov sú podľa západných štandardov podpriemerné. Nakoniec sa však všetky obavy ukázali ako úplne zbytočné a izba na 24. poschodí bola nad očakávania. Niekedy je skutočne asi lepšie nemať žiadne očakávania a byť prijémne prekvapený.

Po príchode na štadión, vybavení formalít, absolvovaní asi troch prehliadok batožiny vrátane prechodu cez skener, detektor kovov a podobných vymožeností, keď tentokrát pre zmenu ochrankári mali zas niečo rozrobené s mojim kufrom, pre zmenu im chýbali nálepky na fotovýbave. V rámci aklimatizácie na cudzie prostredie a samotný šampionát som si do repertoára preventívne doplnil vetu: „Ya ne znayu, ya iz Slovakii“, ktorá sa ukázala ešte pár krát ako vhodným prostriedkom na prelomenie komunikačných bariér.

Pohľad na večerný štadión Lužniky s kapacitou vyše 60tisíc miest, dejiska Majstrovstiev sveta v atletike. Moskva, Ruská federácia, Sobota 10.08.2013

Z družiny 11 atlétov sme ich v prvý deň na štadióne mali hneď štyroch, Jozef Repčík v behu na 800m, Janku Velďáková v skoku do diaľky, Marcela Lomnického v hode kladivom a Adama Závackého v behu na 100m. Po vyfasovaní vkusnej červenej fotovesty s veľkým logom Canon nadišiel čas obzrieť si prístup na plochu.

Jozef Repčík v rozbehu na 800m. Rýchla skupina v ktorej sa pokúšal o postup do finálových behov Majstrovstiev sveta v atletike bola nad jeho sily. Moskva, Ruská federácia, Sobota 10.08.2013

To už mal Jozef niekoľko minút do štartu svojho rozbehu. V rýchlej skupine, kde sa napokon kvalifikovali až šiesti bežci (traja z každého rozbehu plus ďalší s najlepším časom) sa bežalo na úrovni jeho osobného maxima. Ako sám po behu povedal, nešlo mu to a troška ho potrápil aj zdravotný stav keď sa zotavoval z predchádzajúceho zápalu. Vo svetovej špičke nie je miesto na chyby a každé čo i len drobné zaváhanie rozhoduje o „večnej sláve“ alebo „národnom zatratení“.

Jozef Repčík po neúspešnej kvalifikácii v behu na 800m počas Majstrovstiev sveta v atletike, Moskva, Ruská federácia, Sobota 10.08.2013

Marcel Lomnický v hode kladivom nesklamal a svojim výkonom tesne pod hranicu 77m (76.97m) sa poľahky kvalifikoval do pondelňajšieho finále a tak už teraz môže poškuľovať po zaujímavom umiestnení.

Marcel Lomnický počas kvalifikačného hodu kladivom na Majstrovstvách sveta v atletike. Svoju formu sa mu podarilo potvrdiť výkonom iba 3cm kratším ako bol stanovený kvalifikačný limit. 76.97m mu hladko zabezpečilo postup medzi finálovú dvanástku. Moskva, Ruská federácia, Sobota 10.08.2013

Janka Velďákovú čakali tri pokusy na skoku do diaľky – všetky tri z nich mala platné, no výkonovo nestačili na finálovú dvanástku. K postupu jej chýbalo 10cm, keď zaznamenala v druhom skoku najlepších 648cm.

Janka Velďáková počas kvalifikácie v skoku do diaľky na Majstrovstvách sveta v atletike. Napriek jej najlepšiemu výkonu 648cm na vrcholovom podujatí jej ku kvalifikácii medzi 12 najlepších žien chýbalo 10cm. Moskva, Ruská federácia, Sobota 10.08.2013

Pre slovenskú atletiku netradičná disciplína – beh na 100m v zastúpení Adama Závackého, ktorého túžba bežať kvalifikáciu s Usainom Boltom sa nenaplnila. Nepodarilo sa mu svojim výkonom 10.46s kvalifikovať sa v silnej konkurencii do semifinálových rozbehov a obsadil výsledné 41. miesto.

Adam Závacký v rozbehu na 100m počas Majstrovstiev sveta v atletike v ruskej metropole. Stal sa tak prvým Slovákom, ktorý v tejto disciplíne zastupoval Slovensko v ére samostatnosti. Moskva, Ruská federácia, Sobota 10.08.2013