Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová Baden Masters 2012

Rakúske kúpeľné mestečko Baden vzdialené od Bratislavy necelých 80km hostí už od stredy CEV Beach Volleyball European Championship Baden Masters, , ktorý je posledným turnajom pred Majstrovstvami Európy v Den Haag (NED). Slovenská dvojica Natália Dubovcová – Dominika Nestarcová tak majú poslednú možnosť prípravy na jedno z vrcholových podujatí sezóny.

Po niekoľkotýždňovom pobyte v Číne, kde absolvovali sériu turnajov svetovej série v Sanyi, Šanghaji a Pekinku sa vrátili na Európsky kontinent, aby stihli vo Francúzskom Sévres Olympíjsku kvalifikáciu, kde po boku Slovenských dvojok Lucie Michalovičovej – Lucie Čižmárovávej skončili na štvrtom mieste, čo bohužiaľ nestačilo na zisk olympíjskej miestenky.

Dievčatá bojujúce pod farbami Paneurópskej vysokej školy sa od stredy bez zaváhania prebojovali cez kvalifikáciu, vďaka ktorej preskončili prvé kolo a následnou porážkou dvoch Španielskych dvojíc až do hlavnej súťaže (Main Draw). Každá prehra v kvalifikáciách turnajov pre ktorýkoľvek tím znamená spiatočný lístok domov.

Masters v Badene je tak pre Natáliu a Dominiku ďalšou možnosťou po naoko neúspešnej olympíjskej kvalifikácii získať cenné body do hodnotenia FIVB, ktoré ich už bez ohľadu na výsledkok v hlavnej súťaži posunuli medzi najlepších 32 tímov Európskeho kontinentu.

Kým sa ich rovesníčky naháňajú po meste za najnovšími „handrami“ a trávia čas ohováraním spolužiačok, diečatá žijú s pieskom a loptou, dvojfázové tréningy počas zimného obdobia vystriedajú za prvých letných lúčov zubatého slnka turnaje ktoré v neúprosnom časovom slede nedarujú ich účastníčkam čas na dlhší oddych.

Letiská, hotely sa tak stávajú pre ne druhým domovom a domáca strava lukratívnou komoditou, ktorú si môžu dopriať počas tých pár dní keď neabsolvujú práve presun z jedného kontinentu na druhý.

Vďaka dostupnosti Rakúska som počas posledného dňa turnaja bez veľkých očakávaní sprevádzal dievčatá na turnaji CEV Baden Masters 2012. Ako sa ukázalo, čas investovaný do cestovania sa vyplatil.

Mestečko Baden, ktorého všadeprítomná a zarážajúco jednotná architektúra, Strandbad – areál termálneho kúpaliska nevynímajúc, pridala celému turnaju na atraktivite a vážnosti.

Na pieskovej ploche neďaleko bazénov sa tak pred zrakom vyše tisícky divákov mohli začať odohrávať beach volejbalové zápasy o postup do semifinále.

Rakúske jednotky Montagnolli-Hansel (AUT) hneď z rána nastúpili na studený piesok vedľajšieho ihriska proti Dominike a Natálii. V dvojsetovom zápase napokon naše dievčatá vyhrali 0-2 (17-21, 20-22), čo im zabezpečilo priamy postup do semifinále, kde ich čakalo Švajčiarske duo Forrer-Vergé-Dépré (SUI).

Už po tomto zápase mali isté štvrté miesto, no čakali na ne ešte dva ďalšie zápasy, tentokrát už na hlavnom kurte.

Dominika s Natáliou nastúpili do prvého setu nesmelo, nedarilo sa im v útoku a Švajčiarky im nič nedarovali. Strata sa prehlbovala prvý set skončil 14:21. Do druhého nastúpili dievčatá v plnom nasadení a vybojovali svojou hrou tajbrejk.

Výborný začiatok tajbrejku keď Natália s Dominikou viedli 6:1 nedokázali zúžitkovať, Švajčiarky ich zatlačili a tak prehrali 15:13, napriek prehre to bol pre ne najväčší doterajší úspech.

V boji o tretie miesto sa stretli s Fínkami – sestrami Nystrom-ovými, na ktoré mali už šťastie niekoľko krát v posledných rokoch, no ani tentokrát sa im ich nepodarilo zdolať a tak z turnaja odchádzali so štvrtým miestom.

Organizátori tak nemuseli narýchlo hľadať Slovenskú vlajku, ktorá pravdepodobne ako jediná neviala na žrdiach medzi ostatnými zúčastnenými krajinami.