Natália Dubovcová Dominika Nestarcová v mekke beachvolejbalu

Udávať trend v dnešnej dobe nie je až také jednoduché ako by sa na prvý pohľad zdalo, v športových podujatiach to platí dvojnásobne. Klagenfurt sa však už od roku 2000 považuje za mekku beach volejbalu a väčšina volejbalistov by vám tak ako mne návštevu tohto podujatia určite odporučila. Čím je Klagenfurt taký výnimočný?

  • Natáliou Dubovcová (vpravo) na smeči v kvalifikačnom zápase s Kanadskou dvojicou Lessar-Martin počas beach volejbalového turnaja A1 Grand Slam presented by Volksbank, Klagenfurt - Rakúsko, Utorok 02.08.2011
  • Juliana Felisberata Da Silva (BRA) so svojou spoluhráčkou Larissa Franca (BRA) boli nádejnými adeptkami na víťazstvo turnaja A1 Grand Slam presented by Volksbank, Klagenfurt - Rakúsko, Streda 3.8.2011
  • Zuzana Šajmovičová na prijíme v kvalifikačnom zápase proti dvojici Nystrom-Nystrom (FIN) počas A1 Grand Slam presented by Volksbank, Klagenfurt - Rakúsko, Utorok, 2.8.2011,
  • Reprezentácia Slovenska na beach volejbalovom turnaju A1 Grand Slam presented by Volksbank (zľava) Martina Sláviková, Natália Dubovcová, Zuzana Šajmovičová, Dominika Nestarcová, Klagenfurt - Rakúsko, Utorok 02.08.2011
  • Dominika Nestarcová (vľavo) s Natáliou Dubovcovou (vpravo) v kvalifikačnom zápase s Kanadskou dvojicou Lessar-Martin na beach volejbalovom turnaju A1 Grand Slam presented by Volksbank, Klagenfurt - Rakúsko, Utorok 02.08.2011
  • Natáliou Dubovcová (vpravo) na prijíme zápase s Kanadskou dvojicou Lessar-Martin. Slovenky prehrali 0:2 (17-21, 13-21) a odchádzali z turnaja po prvom dni beach volejbalového turnaja A1 Grand Slam presented by Volksbank, Klagenfurt - Rakúsko, Utorok 02.08.2011
  • Kerri Walsh (USA) na prijíme počas turnaja A1 Grand Slam presented by Volksbank. Dvojica Američaniek May-Treanor-Walsh vyhrala vo finále nad Čínskou dvojicou Xue-Zhang Xi. Klagenfurt - Rakúsko, Streda 3.8.2011
  • Evgenia Ukolova (RUS) neskrývala sklamanie po prehre s Brazílskou dvojicou Lili-Vieira. Beach volejbalový turnaj A1 Grand Slam presented by Volksbank, Klagenfurt - Rakúsko, Streda 3.8.2011
  • Liliane Maestrini (BRA) bola jednou z Brazílčaniek, ktoré do Rakúskeho Klagenfurtu priniesli enrgický juhoamerický beach volejbal, A1 Grand Slam presented by Volksbank, Klagenfurt - Rakúsko, Streda 3.8.2011

V začiatkoch doménou mužov

V roku 2000, keď sa verejnosť tešila už po druhý krát Olympíjskemu športu v Syndey a pasovala ho na druhé miesto v rebríčku obľúbenosti, Klagenfurt stále si stále v Európe drží svoje výnimočné postavenie a diktuje trend ostatným súťažiam tohto druhu.

Od roku 2001 sa však na pieskovom ihrisku začínajú preháňať sporo odeté dámy, ktoré sa tešia veľkej obľube najmä u mužskej časti publika. Dôvodom sú Majstrovstvá sveta v beach volejbale, ktoré sa po prvý-krát usporadúvajú vo vnútrozemí.

MS v beach volejbale v Klagenfurte vďaka vysokej úrovni organizácie získavajú nielen titul najlešieho Rakúskeho športového podujatia v danom roku ale prezident FIVB ho hodnotí ako najlepší svetový šampionát vôbec.

Po pätnástich rokoch

Svetová séria v beach volejbale, pod hlavičkou značky Swatch sa dočkala tento rok výročného 15. pokračovania v Klagenfurte reklamy nesúce názov podujatia A1 Gran Slam presented by VOLKSBANK boli tak v meste na každdom kroku, mesto akoby žilo v tento týždeň iba beach volejbalom.

Na okraji jazera Wörthersee tak opať tak ako každoročne stojí hľadisko s hlavným kurtom čakajúcom na dvojice mužov a žien ktoré v priebehu týždňa bojujú o miestenku do hlavnej súťaže. Prebojovať sa tam nie je jednoduché, každé zaváhanie v kvalifikácii je hodnotené spiatočným lístkom do domovskej krajiny.

Slovenky v Klagenfurte

Krátko po Majstrovstvách Slovenska v beach volejbale sa do Klagenfurtu odobrali aj dve naše dvojice, Natália Dubovcová – Dominika Nestarcová a Zuzana Šajmovičová – Martina Sláviková.

Duo Natália-Dominika sa v jednom z prvých ranných kvalifikačných zápasov stretli s dvojicou Lessard-Martin (CAN) s ktorou bohužiaľ prehrali po 32 minútach 0-2 (17-21, 13-21). Po prvom sete, ktorý bol dosť vyrovnaný si v druhom Kanaďanky vytvorili náskok, ktorý už dievčatá nezvládli vyrovnať.

Martina so Zuzanou nastúpili proti sestrám Emilia a Erika Nystrom-ovým (FIN). Ani im sa však nepodarilo zdolať skúsenejšie súperky z Fínska. Zápas sa skončil 0-2 (12-21, 9-21) v prospech fínskych reprezentantiek.

Neúprosný systém kvalifikácie neumožnil ani jednej dvojici pokračovať v turnaji a tak sa pre nich účasť skončila veľmi rýchlo. Obom dvojiciam tak ostalo zobrať si po 24 bodov do svetového rebríčka FIVB.

Klagenfurt bez Sloveniek

Už okolo obeda prvého dňa bolo jasné, že si naše dievčatá nezahrajú v hlavnej súťaži, vďaka náhode a tak trochu šťastia sa mi podarilo dievčatá stretnúť cestou na hlavný kurt, kde sme vďaka ústretovým ochrankárom spravili spoločnú fotografiu.

Keďže získanie akreditácie na toto podujatie nebolo tak triviálne (bez pomoci zo SVF by mi nebolo schválená), nenechal som si újsť ďalšie dva dni súťaže v snahe nájsť favoritky ženskej časti tohto turnaja. Najväčšie šance mali minuloročné obhajkyňe Larissa-Juliana (BRA), Xue-Zhang Xi (CHN) a May-Treanor-Walsh (USA). Tabuľkové predpoklady sa naplnili keď Američanky zdolali Číňanky 0-2 (14-21, 24-26).

Beach volejbalu som sa zatiaľ nemal možnosť venovať, no tri dni na turnaji svetového významu boli určite cennou školou , Či už to bola živelnosť a nespútanosť Brazílčaniek, umiernenosť Číňaniek, vyrovnanosť Američaniek, každý zápas prežívali hráčky naplno.

Beach volejbal však bol „produktom“, okolo ktorého sa toho dialo neskutočne veľa, stanové mestečko ktoré obývalo bezmála 4500 ľudí denne navštevovalo nielen jazero Wörthersee ale taktiež sponzormi pripravené sprievodné podujatia.

VIP sektor, starostlivosť o médiá ani v jednej z týchto súčastí Klagenfurt nezaostával. Tradíciu, skúsenosti a poctivý prístup zanietených Rakúšanov sa tak podarilo skĺbiť do podujatia, ktoré je právom uznávané ako svetová jednotka beach volejbalu.