Majstrovstvá Slovenska dvojíc a trojíc

Majstrovstvá Slovenska v pod názvom „Majstrovstvá Slovenska v spoločných skladbách, v dvojiciach a trojiciach“ bolo jedným zo štyroch víkendových športových podujatí, ktoré som si nenechal ujsť. Priestory Športovej haly Elán sa tak v Sobotu 3.12.2011 stali pôsobiskom množstva dievčat a rodičov, ktorý žijú gymnastikou.

Nestáva sa často, aby mal človek možnosť sledovať gymnastiku bez toho aby sa práve konala olympiáda alebo majstrovstvá sveta, aj to musí náhodou prepnúť na športový televízny kanál. Ak hovoríme o šanci divácky absolvovať takéto športového podujatie naživo, tak sa dostávame blízko k číslu nula, hoci možnosti by sa našli.

V poobedňajšej časti Majstrovstiev Slovenska v spoločných skladbách boli na pláne vystúpenia dvojíc a trojíc od kategórii Baby až po kategóriu Lady, početnejšie zastúpené tu však boli práve mladšie ročníky.

Pre človeka nezvyknutého je zjav nalíčenej šesťročnej gymnastky určite nie všedným pohľadom. Lesklé kostýmy, pracne upravený drdol – to sú veci ktorým sa nevyhnú ani tie najmladšie.

Zdalo by sa, že vek je jediné čo ich delí od ich starších školáčok alebo dospeláčok. No jeden veľký rozdiel vo mne však rezonoval – radosť z pohybu, ktorá u tých najmladších bola nefalšovaná.

Úsmev na tvári preto nie je iba „frázou“, ktorá k estetickému cvičeniu patrí, ale je prejavom emócie z pohybu samotného. Zdá sa mi akoby sa to vekom z nás ľudí postupne vytrácalo.

Pocity radosti a určite hrdosti sa však prežívali aj mimo gymnastického koberca. Stará mamka sledujúca vystúpenie svojej vnučky, rodičia mladých gymnastiek, ktorých prezrádza divoké cvakanie spúšte fotoaparátu a úprimné povzbudzovanie ostatných dievčat, žiaden závan konkurencie – nie príliš častá atmosféra pre športové podujatie.

Ako na jednom z mála športových podujatí za poslednú dobu som mal pocit, že jeho účastníčky predvádzajú majstrovstvo najmä pre vlastné potešenie.

Napriek krátkemu času strávenému na tomto vrcholnom podujatí gymnastickej sezóny som odchádzal s nádejou, že ešte vždy sú športy, kde si deti a mládež môžu nájsť svoje miesto.

Majstrovstiev Slovenska v sa zúčastnili gymnastky z nasledovných klubov:
Sokol Bratislava, Danubia Bratislava, ŠOG Nitra, Juventa Bratislava, Rapid Bratislava, Slávia STU Bratislava, Sokol Bratislava, Charm Prešov, ŠK Liptovský Mikuláš, Argo Bratislava