Inter SC Bratislava – HK Piccard Senec

Hádzanárky Inter SC Bratislava hostili 6.11.2011 v Hant aréne družstvo HK Piccard Senec v rámci 8. kola 1.ligy skupiny A v kategórii starších dorasteniek. Interistky vďaka výbornému náskoku získanému v priebehu prvého polčasu vyhrali nad Sencom 31:27 (18:9).

Vďaka pozvaniu hráčok som si našiel čas na v dorasteneckom vydaní. Po ukončení fakulty to bolo vôbec po prvý krát, čo som bol na hádzanárskom zápase.

Podľa slov hráčok Interu je družstvo Senca na porovnateľnej úrovni, čo sa potvrdilo aj v samotnom zápase. V priebežnom hodnotení má síce Senec menej nastrieľaných gólov 121 oproti 179, no inkasoval iba 129 oproti 199.

Po otváracom góle Moniky Šandorovej sa do jedenástej minúty niesla hra vo vyrovnanom rytme, oba tímy hádzanárok po založených útokoch premieňali šance a striedali sa vo vedení. Vylúčenie na strane HK Senec v jedenástej minúte umožnilo domácim ujať sa vedenia a vybudovať si náskok, ktorý mal už v dvadsiatej minúte hodnotu 7 gólov (11:4).

Do konca prvého polčasu sa hráčkam HK Senec nedarilo, faulami sa pripravili o zakončenia a tak na lavičku odchádzali s rozdielom 9 gólov za stavu 18:9.

Do druhého polčasu hráčky Senca nastúpili odovzdane, opäť podobne ako v prvom polčase sa striedali obe družstvá v strelách na bránku. Od šestnástej minúty sa hádzanárkam Senca podarilo dať päť gólov, čo ich motivovalo k vyššej bojovnosti.

V ďalšom priebehu stretnutia sa napriek lepšiemu hernému výkonu Senca darilo udržať Interu náskok, ktorý si vybudovali v prvom polčase. Po oddychovom čase v 25. minúte na strane hostí Inter viedol iba o 4 góly, čo stále dávalo nádej hosťom na víťazstvo.

Interu sa podarilo po oddychovom čase zmobilizovať a súperkám nadelili dalšie štyri góly, ktorými spečatili konečný výsledok na 31:27. Najlepšou strelkyňou zápasu bola K. Kupkovičová z družstva HK Piccard Senec s 11 gólmi.

Súťaže mládeže nebývajú práve najsledovanejšími športovými podujatiami, ťažké finančné podmienky v jednotlivých kluboch častokrát takúto situáciu ešte zhoršujú. Určite sa však oplatí sledovať rast mladých talentovaných športovcov, ktorý pri dostatočnej podpore zo strany okolia a hlavne rodiny môžu o pár rokov môžu byť súčasťou reprezentácie.

Samozrejme ak im to zdravotný stav dovolí. Bolesti chrbtice, neposlúchajúce kolená, natiahnuté väzy sú iba niektoré problémy ktoré neobchádzajú ani hráčky v takomto mladom veku – je za tým nedostatočná príprava, slabý dôraz na regeneráciu a vyrovnané športové zaťažovanie citlivého mladého organizmu?

Sú za tým opäť nedostatočné finančné prostriedky alebo len slabý dôraz na zdravotný aspekt vrcholového športu mládeže? Vo vyšších súťažiach nie je neobvyklé mať tímového lekára, maséra, terapeuta – ospravedlnenie že ide „iba“ o mládež nie je na mieste.

Práve v športe mládeže by sa mala venovať zvýšená pozornosť aj tomuto aspektu, mladý organizmus síce toho veľa znesie, ale taktiež je príliš krehký aby námahu znášal dlhodobo bez patričnej regenerácie. Aby sme napokon nemali z budúcich hádzanárok v reprezentácii iba reprezentáciu zlyhaného športového tréningu.