MS hokejbal 2011 Slovensko – Kanada

Posledným hokejbalovým zápasom na majstrovstvách sveta v Bratislave v kategórii žien, kde sa rozhodlo o rozdelení prvých dvoch medailí bol duel Slovenska, ktoré postúpilo po výhre nad Českom 3:2 po samostatných nájazdoch a Kanady, ktorá si zabezpečila postup do finále víťazstvom 5:0 nad hokejbalistkami USA.

Dalo sa očakávať, že pôjde o veľmi napínavý duel keďže Kanaďanky v posledných dvoch ročníkoch porazili tím Slovenska a ich snahou bolo titul obhájiť aj dotretice. No nepodarilo sa.

Hokejbalistky Slovenska podali skutočne kvalitný výkon. Celý zápas sa niesol v duchu kto z koho, v priebehu prvej tretiny mali hráčky Slovenska väčšiu prevahu útokov na súperovej strane, počas druhej tretiny však Kanaďanky pritlačili a situácia sa otočila. Agresívnejšia hra sa odrazila aj na vylúčeniach ktorých počet bol na konci zápasu 7:6.

Slovenkám sa podarilo vybojovať si viacero šancí, no nepodarilo sa im ukončiť ich gólom, ani pri situácii obojstranného oslabenia a hre 4:4 v 17. minúte, kde mala krásnu individuálnu akciu Jana Kapustová, neskôr pri slovenskej presilovke Petra Országhová netrafila súperovu bránku.

Zuzana Tomčíková odolávala náporu Kanaďaniek a neraz vychytala strely, ktoré sa zdali byť istými gólami, bola to opäť ona, ktorá podržala slovenský tím dokázala udržať počas celého zápasu čisté konto.

Prvý a jediný gól prišiel až v 40. minúte zápasu z hokejky Márie Herichovej, čo Slovenky psychicky povzbudilo a umožnilo im udržať priaznivý stav až do konca zápasu a získať tak svetové zlato v hokejbale. Zuzana Tomčíková neskôr po zápase dodala:

Veľmi sa teším, kedysi dávno som si povedala, že Kanadu musíme „rozbiť“ 1:0, v hokeji sa nám to zatiaľ nepodarilo, ale v hokejbale už áno. Možno je to taký malý krôčik dopredu. V kabíne sme si povedali, že to bude zápas o jednom góle, chvalabohu, spadol do tej správnej bránky.

Zápas sledovalo okolo 2000 divákov z tribún Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Naškodu celého zápasu hlavne z diváckeho pohľadu bolo nevyužitie veľkej digitálnej kocky na ktorej chýbali zábery zo zápasu. Priznám sa, nerozumel som rozhodnutiu organizátora, keďže počas zápasu mužskej hokejbalovej A-kategórie Slovensko – Švajčiarsko, ktorý sa hral od 18:00 sa kocka naplno využívala. Každopádne réžia štadióna pravdepodobne nie je najlacnejšou záležitosťou a tak bolo potrebné rozhodnúť sa, kam investovať. Odhliadnuc od toho si myslím, že hokejbalistky Slovenska priniesli krásny športový zážitok všetkým divákom a pomohli opäť zviditeľniť našu krajinu na mape hokejbalového sveta.

Veľká vďaka patrí taktiež hlavnému organizátorovi Jaroslavovi Meliškovi prezidentovi SHbÚ, generálnemu riaditeľovi Majstrovstiev sveta v hokejbale 2011, bez ktorého by som nemohol priniesť tieto fotografie hokejbalu. Už sa teším na ohlásený World Cup 2014, ktorého by sa malo podľa odhadov zúčastniť vyše stovka klubov.