Ubehol rok a opäť sa rozblikala pripomienka podujatia s názvom Memoriál Ferdinand de Martinengo, s dátumom inak celosvetovo považovaným za šermiarsky sviatok juniorov, keďže účasť na tomto podujatí prevyšujú už iba Majstrovstvá sveta. Na to, že z roka na rok do Bratislavy prichádza stále viac šermiarov som si už pomaly zvykol, no na neexistujúcu medializáciu žiaľ nie.
Dva dni, počas ktorých sa atletická hala Elán naplní šermiarskymi planžami na ktoré nastúpi špička mladých šermiarov sa stane v sobotu tradične doménou fleuret-u a v nedeľu kord-u. Od skorého rána sa tak množstvo šermiarov rozcvičuje na každom voľnom mieste.
Ruch neustáva do poobedňajších hodín ktorému predchádza množstvo súbojov v skupinách ktoré určia kvalifikáciu do 256-kového pavúka za dohľadu vyše 50 rozhodcov poschádzaných z celého sveta. Kolotoč všade navôkol funguje dokonale, každou minútou je na čo sa pozerať.
Rýchly priebeh súbojov, ktoré väčšinou netrvajú dlhšie ako 10 minút aj nezasvätenému divákovi umožnia pochopiť základné pravidlá bez dlhšieho vysvetľovania.
Okienko pravidiel
- fleuret (ang. foil) – za cieľ sa považuje iba torzo šermiara, fleuret má opatrenú špičku spínačom, ktorý registruje dotyky so súperom. Bod sa prideľuje s miernym opozdením, kedy má šermiar čas na protiútok. Rozhodca v takomto prípade rozhodne o pridelení bodu
- kord (ang. epee) – cieľom je celé telo šermiara, kord registruje akýkoľvek dotyk so súperom, rovnako ako pri fleurete sa bod prideľuje s opozdením
- šabľa – (ang. sabre) – cieľom je celé telo šermiara, šabľa registruje dotyk celou svojou plochou, bod za zásah sa udeľuje okamžite pri dotyku s telom šermiara, rozhodca sleduje či pri útoku nedôjde k dotyku šable s podlahou
Priznám sa, očakával som aspoň náznak záujmu zo strany médií, tie však opäť nesklamali svojou hojnou účasťou. 750 ľudí, čo sa na niektorých futbalových zápasoch rovná „vypredanému štadiónu“. Futbalové spravodajstvo až po tretiu ligu, hokej o ktorom sú štvorstranové špeciály ešte aj v lete – obsah tvoriaci asi tri štvtiny „športového spravodajstva“ na Slovensku. Keď by nebodaj došiel materiál, nemecká Bundesliga, NHL prípadne tretia poľná lige v Katare vďaka internetu poskytne dostatok materiálu.
Jednoduchšia a hlavne lacnejšia produkcia obsahu prebratého z iných zdrojov, neprifarbené agentúrne správy objavujúce sa v priebehu hodín na všetkých spravodajských portáloch v identickej podobe, bez námahy vypĺňajúce miesta medzi reklamami, veď všetko je tak ako má byť.
čo i len čiastočne opísať atmosféru jednoduchými slovami doplnenými o obrázky z podujatí o ktorých väčšina z nás ani netuší…
Nie je jednoduché písať o športe, vyznať sa v systéme súťaží, mať základnú znalosť o pravidlách – niekedy zložitejšie ako by sa zdalo, sám sa častokrát strácam v množstve disciplín a všemožných predkvalifikáciách, kvalifikáciách ktoré sú samozrejme v každom športe iné.
Zďaleka sa však nepovažujem za experta v tejto oblasti, šesťročné štúdium športu na Fakulte telesnej výchovy a športu bolo iba akýmsi úvodom do celého diania a každý jeden deň bližšie pri športe prináša množstvo detailov o ktorých som doteraz ani len netušil.
Čo i len čiastočne opísať atmosféru jednoduchými slovami doplnenými o obrázky z podujatí o ktorých väčšina z nás ani netuší, spočiatku jednoduchá myšlienka ma tak vedie k ďalšej návšteve „telocvične“, ako častokrát počúvam od svojich priateľov.
V nedeľu teda márne do konca finále v korde dúfam, že aspoň niekto z „mienkotvorných“ sa objaví. Ostalo však iba pri tom. Dva články na stránke Slovenského šermiarskeho zväzu, krátky report z Klubu fair play patriaceho pod Slovenský Olympíjsky výbor tak asi ostanú jediným mementom toho, že aj tento rok sa podarilo zorganizovať masové podujatie svetového charakteru.
A samozrejme tento článok … ktorý ak sa Vám páčil môžete odporučiť známym, alebo mi pokojne napísať kritiku na info@fotosport.sk a zvoziť ma pod čiernu zem, že si dovoľujem očierňovať Slovenské médiá, ktoré tak ťažko pracujú aby mohli predať tých pár štvorcových centimetrov reklamy pomedzi kurzový lístok a športové spravodajstvo.