Šermiarsky Memoriál Ferdinand de Martinengo 2011 – fleuret

Séria Svetového pohára juniorov a junioriek v šerme zavítala počas víkendu 19.-20. Novembra do Bratislavy. 690 profesionálnych šermiarov z 36 krajín sa tak stretlo na tartanovom povrchu atletickej haly Elán aby si odskúšali svoje umenie v dvoch kategóriách – fleuret a kord.

Reportáž k aktuálnemu ročníku

Podľa informácií Slovenského šermiarskeho zväzu sa jedná o najlepšie obsadzovaný svetový pohár. Skvelá strategická poloha Bratislavy na polceste do Európy Slovensko predurčuje ako ideálnu lokalitu na organizovanie podobných podujatí.

Ako Bratislava spojila šerm s atletikou

Keďže som si poriadne neprečítal propozície, vybral som sa najprv do haly Elán na Trnavskej ulici, zhasnuté svetlá a podozrivé ticho na chodbe – všetko naznačovalo, že nie som na správnom mieste. Pokus 2 bol úspešnejší – cestu poza tri veže lemovali autá a dodávky s emblémami šermiarskych klubov rôznych národov.

Tak som sa po vyše štyroch rokoch opäť ocitol na prahu atletickej haly Elán, kde som počas 5 semestrov absolvoval zimnú časť štúdia atletiky na FTVŠ UK. Tentokrát však v úlohe a nie študenta atletiky.

Po vstupe ma okrem ťažkého vzduchu zarazilo množstvo šermiarov ktorých množstvo si trúfam odhadnúť na vyše 300, sediacich v hľadisku lemujúcom atletický ovál. Podarilo sa mi predrať sa pomedzi množstvo účastníkov a dostal som sa na plochu kde bolo nainštalovaných vyše 15 šermiarskych postov.

Sobotňajší fleuret

Sobotňajší deň sa niesol v znamení fleuretu, pre zasvätenie neznalých v problematike šermu – krátke vysvetlenie k použitým zbraniam:

  • fleuret (ang. foil) – za cieľ sa považuje iba torzo šermiara, fleuret má opatrenú špičku spínačom, ktorý registruje dotyky so súperom. Bod sa prideľuje s miernym opozdením, kedy má šermiar čas na protiútok. Rozhodca v takomto prípade rozhodne o pridelení bodu
  • kord (ang. epee) – cieľom je celé telo šermiara, kord registruje akýkoľvek dotyk so súperom, rovnako ako pri fleurete sa bod prideľuje s opozdením
  • šabľa – (ang. sabre) – cieľom je celé telo šermiara, šabľa registruje dotyk celou svojou plochou, bod za zásah sa udeľuje okamžite pri dotyku s telom šermiara, rozhodca sleduje či pri útoku nedôjde k dotyku šable s podlahou

Myslel som si, že šermiari su pokojní a tichí, no presvedčil som sa o opaku – pokriky, výkriky a u dievčat častokrát ťažkoopísateľný škrek sa prekrýval so zvukmi signalizačných boxov a vytváral tak zvukovú kulisu celého podujatia.

Systém súťaže usporiadal všetkých šermiarov do skupín po 7, úvodné vyraďovacie súboje sa šermovali na 5 zásahov (alebo 3 minúty čistého času). Následne pokračovala priama eliminácia, kde prehra znamenala vypadnutie zo súťaže. Najmä u dievčat sa to nezaobišlo bez sĺz, keď sa museli rozlúčiť s ďalším účinkovaním v súťaži.

Každý súboj mal dĺžku buď 3x3minúty alebo kým jeden šermiar nedosiahol 15 bodov. Vo väčšine prípadov nastával druhý prípad. Turnaj tak veľmi rýchlo napredoval a hala sa postupne začínala vyprázdňovať. Spočiatku neprehľadný zoznam účastníkov začínal naberať kontúry pavúka.

Podľa všetkého o najväčšie prekvapenie dňa sa postaral ruský reprezentant Timur Safin (31. miesto vo svetovom rebríčku), ktorý v súboji vyradil svetovú jednotku Edoarda Luperiho (ITA) a nakoniec skončil v celom turnaji na druhom mieste. Samotný zápas sa niesol v znamení technických problémov, Luperi si musel vymeniť masku a taktiež nespolupracoval signalizačný box. Napokon však za stavu 15:7 musel Luperi odísť so sklonenou hlavou.

Prvý deň Memoriálu Ferdinanda de Martinenga bol určite zaujímavým spestrením, šerm som mal možnosť sledovať po prvý krát a sa určite neobjavujú tak často na stránkach športových časopisov.

Nasledujúci deň kategórie napovedal podobne hojné zastúpenie, preto som sa rozhodol zúčastniť sa tohto športového podujatia aj na ďalší deň.

Výsledky:

1. Perelmann Mark (GER)
2. Safin Timur (RUS)
3. Choupenitch Alexander (CZE-Sokol Brno I)
3. Nista Lorenzo (ITA)
SVK:
76. Bitterová Kitti (SVK-KŠ Šamorín)
96. Cellerová Michala (SVK-STU Bratislava)