Séria Svetového pohára juniorov a junioriek v šerme zavítala počas víkendu 19.-20. Novembra do Bratislavy. 690 profesionálnych šermiarov z 36 krajín sa tak stretlo na tartanovom povrchu atletickej haly Elán aby si odskúšali svoje umenie v dvoch kategóriách – fleuret a kord.
Reportáž k aktuálnemu ročníku 2012 Memoriál Ferdinand de Martinengo.
Podľa informácií Slovenského šermiarskeho zväzu sa jedná o najlepšie obsadzovaný svetový pohár. Skvelá strategická poloha Bratislavy na polceste do Európy Slovensko predurčuje ako ideálnu lokalitu na organizovanie podobných podujatí.
Ako Bratislava spojila šerm s atletikou
Keďže som si poriadne neprečítal propozície, vybral som sa najprv do haly Elán na Trnavskej ulici, zhasnuté svetlá a podozrivé ticho na chodbe – všetko naznačovalo, že nie som na správnom mieste. Pokus 2 bol úspešnejší – cestu poza tri veže lemovali autá a dodávky s emblémami šermiarskych klubov rôznych národov.
Tak som sa po vyše štyroch rokoch opäť ocitol na prahu atletickej haly Elán, kde som počas 5 semestrov absolvoval zimnú časť štúdia atletiky na FTVŠ UK. Tentokrát však v úlohe športového fotografa a nie študenta atletiky.
Po vstupe ma okrem ťažkého vzduchu zarazilo množstvo šermiarov ktorých množstvo si trúfam odhadnúť na vyše 300, sediacich v hľadisku lemujúcom atletický ovál. Podarilo sa mi predrať sa pomedzi množstvo účastníkov a dostal som sa na plochu kde bolo nainštalovaných vyše 15 šermiarskych postov.
Sobotňajší fleuret
Sobotňajší deň sa niesol v znamení fleuretu, pre zasvätenie neznalých v problematike šermu – krátke vysvetlenie k použitým zbraniam:
- fleuret (ang. foil) – za cieľ sa považuje iba torzo šermiara, fleuret má opatrenú špičku spínačom, ktorý registruje dotyky so súperom. Bod sa prideľuje s miernym opozdením, kedy má šermiar čas na protiútok. Rozhodca v takomto prípade rozhodne o pridelení bodu
- kord (ang. epee) – cieľom je celé telo šermiara, kord registruje akýkoľvek dotyk so súperom, rovnako ako pri fleurete sa bod prideľuje s opozdením
- šabľa – (ang. sabre) – cieľom je celé telo šermiara, šabľa registruje dotyk celou svojou plochou, bod za zásah sa udeľuje okamžite pri dotyku s telom šermiara, rozhodca sleduje či pri útoku nedôjde k dotyku šable s podlahou
Myslel som si, že šermiari su pokojní a tichí, no presvedčil som sa o opaku – pokriky, výkriky a u dievčat častokrát ťažkoopísateľný škrek sa prekrýval so zvukmi signalizačných boxov a vytváral tak zvukovú kulisu celého podujatia.
Systém súťaže usporiadal všetkých šermiarov do skupín po 7, úvodné vyraďovacie súboje sa šermovali na 5 zásahov (alebo 3 minúty čistého času). Následne pokračovala priama eliminácia, kde prehra znamenala vypadnutie zo súťaže. Najmä u dievčat sa to nezaobišlo bez sĺz, keď sa museli rozlúčiť s ďalším účinkovaním v súťaži.
Každý súboj mal dĺžku buď 3x3minúty alebo kým jeden šermiar nedosiahol 15 bodov. Vo väčšine prípadov nastával druhý prípad. Turnaj tak veľmi rýchlo napredoval a hala sa postupne začínala vyprázdňovať. Spočiatku neprehľadný zoznam účastníkov začínal naberať kontúry pavúka.
Podľa všetkého o najväčšie prekvapenie dňa sa postaral ruský reprezentant Timur Safin (31. miesto vo svetovom rebríčku), ktorý v súboji vyradil svetovú jednotku Edoarda Luperiho (ITA) a nakoniec skončil v celom turnaji na druhom mieste. Samotný zápas sa niesol v znamení technických problémov, Luperi si musel vymeniť masku a taktiež nespolupracoval signalizačný box. Napokon však za stavu 15:7 musel Luperi odísť so sklonenou hlavou.
Prvý deň Memoriálu Ferdinanda de Martinenga bol určite zaujímavým spestrením, šerm som mal možnosť sledovať po prvý krát a fotografie šermu sa určite neobjavujú tak často na stránkach športových časopisov.
Nasledujúci deň kategórie kord Memoriálu Ferdinand de Martinengo napovedal podobne hojné zastúpenie, preto som sa rozhodol zúčastniť sa tohto športového podujatia aj na ďalší deň.
Výsledky:
1. Perelmann Mark (GER)
2. Safin Timur (RUS)
3. Choupenitch Alexander (CZE-Sokol Brno I)
3. Nista Lorenzo (ITA)
SVK:
76. Bitterová Kitti (SVK-KŠ Šamorín)
96. Cellerová Michala (SVK-STU Bratislava)