Po predchádzajúcom dni Memoriálu Ferdinand de Martinengo nasledoval podobný priebeh šermiarskej súťaže no tentokrát v korde. Zmena bola najmä v početnejšom zastúpení Slovenska, kde nastúpilo celkovo 7 kordistov a 2 kordistky.
Aktuálna reportáž k ročníku 2012 Memoriálu Ferdinanda de Martinengo.
Po úvodnom rozhliadnutí sa mi podarilo nájsť časť našej reprezentácie: Katarínu Hunčárovú, Alexandra Bryan Farmera a Pavla Vencovského.
Katarína sa prebojovala cez prvé vyraďovacie kolá v skupine, z ktorej postúpila do súboja 128-čky, kde narazila na Dorina Budai (HUN), s ktorou však prehrala 15/6. Maďarka, momentálne na 17. mieste vo svetovom rebríčku bola nad jej sily a tak to pre Katarínu znamenalo konečné 127. miesto.
Pavel Vencovský sa po skupinových súbojoch stretol s američanom Amannom Spencerom, nad ktorým zvíťazil 15/12, v ďalšom súboji už však nestačil na Alexandra Khesina (RUS) ktorému podľahol 15/5.
Posledným a z našej výpravy a najúspešnejším slovenským šermiarom Memoriálu Ferdinand de Martinengo bol Alexander Bryan Farmer, ktorý sa súbojmi cez francúzskeho Meeidhyho Corbiona (15/13), portugalčana Lourenca Vasca (15/13) a poliaka Tomasza Kruka (15/14), ktorému oplatil tak minuloročnú prehru podarilo čím sa mu podarilo prebojovať do šestnástky najlepších.
Čakania na súboje sa skracovali a tak za necelých 40 minút Alexander nastúpil proti Alexeyovi Kalininovi (RUS).
Absolvovať turnaj s takým početným zastúpením, akým bol Memoriál Ferdinand de Martinengo nie je len o technickej a taktickej príprave, nekonečné čakanie hlavne v začiatku súťaže dá zabrať asi každému.
Psychicky vyčerpaní šermiari tak nastupujú do súbojov s vedomím, že každý zápas môže byť ten posledný. Zvonku nepriehľadná maska sa tak stáva nielen ochranným prostriedkom proti zásahom, ale aj útočiskom kde nikto nevidí slzy vyčerpania, slzy sklamania, trpkosť prehratého zápasu.
Slovenský zväz šermu ukázal ako sa dá pripraviť prvotriedne podujatie svetového významu s minimálnymi prostriedkami.
Výsledky Ferdinand de Martinengo – kord
[one_third_first]
Muži:
1. Fichera Marco (ITA)
2. Hamar Balázs (HUN)
SVK:
12. Farmer Alexander Bryan (SVK-BŠK Martinengo Bratislava)
53. Vencovský Pavol (SVK-UK Bratislava)
135. Šteis Lukáš (SVK-BŠK Martinengo Bratislava)
168. Ille Ondrej (SVK-UK Bratislava)
183. Kapráľ Martin (SVK-KŠ Snina)
200. Bocko Matúš (SVK-KŠ Snina)
210. Kraus Peter (SVK-UK Bratislava)
[/one_third_first]
[one_third_last]
Ženy:
1. Rembi Lauren (FRA)
2. Khrapina Violetta (RUS)
SVK:
117. Hunčárová Katarína (SVK-KŠ Snina)
163. Gabašová Eva (SVK-UK Bratislava)
[/one_third_last]
Dvojzápas: šerm vs. štát, šerm vs. médiá
Žijeme v štáte, kde sa hlavná časť dotácií na šport udeľuje podľa výkonnosti športovcov – ich pôsobenia v predchádzajúcej sezóne. No zabúda sa, že šport nie je iba tých pár „vyvolených“, ktorí mali šťastie a rodičia kariére športovca obetovali čas, peniaze, rodinu.
Je tu hlavne mládež, ktorá by potrebovala viac finančných prostriedkov na športovanie, či sa jedná už o šerm, hokejbal, hádzanú.
Sypanie finančných prostriedkov do dvoch-troch športov určite nepomôže podchytiť talentovanú mládež. Častokrát sa pýtam, aké výsledky by sme boli schopní dosahovať v „okrajových športoch“ (pozn. pojem používaný pre všetky športy mimo futbalu a hokeja na Slovensku), keď by mali porovnateľné dotácie ako trebárs hokej.
Ďalším aspektom je prístup médii k športu, nezáujem o minoritné športové odvetvia tiež nenapomáha ich popularizácii. Častokrát sa to argumentuje tým, že ponúkajú to čo čitateľov zaujíma.
Málo médií sa odváži ísť „proti prúdu“ a skúsiť ponúknuť niečo inovatívne, niečo čo by možno podnietilo záujem verejnosti alebo vyvolalo diskusiu. Predsa je len jednoduchšie spísať výsledky futbalového zápasu na ktorom redaktor v podstate ani nemusí byť, ako sa snažiť nájsť pridanú hodnotu.
Prostredníctvom môjho pôsobenia ako fotograf športových podujatí sa snažím na každej akcii, ktorej sa zúčastním hľadať niečo výnimočné.
Či sa mi to podarilo aj v prípade šermu, nechávam na Vašom posúdení. Ak ste sa dostali až k týmto riadkom, pravdepodobne áno. Skúste si najbližšie otvoriť športové stránky akéhokoľvek denníka a napíšte mi či som sa mýlil.