80 rokov volejbalu v Moštenici

Moštenica – dedinka vzdialená pár kilometrov od Slovenskej Ľupče, vtesnaná medzi strmé kopce organizuje volejbalový turnaj, ktorý priláka každoročne niekoľko desiatok nadšencov tohto športu. Dlhoročná tradícia TJ Sokol Moštenica, 59. ročník memoriálu T. Šimku a 3. ročník memoriálu Bohumila Goliana a jubilejbý 80. ročník tunajšieho volejbalového turnaja vôbec, boli podnadpisom športového dňa na “Veľkom pľaci”.

„Veľký pľac“ – priestor v Moštenici, kde sa pravidelne konajú volejbalové turnaje, v roku 2015 to bolo už po 80-krát.

Za normálnych okolností by tak ako asi v každej poriadnej slovenskej dedine dominoval futbal, Moštenica je však špecialitou a miesta na futbalové ihrisko by ste tu hľadali veľmi ťažko. A keď hovoríme o volejbalovom ihrisku, nie je to práve to, čo by ste očakávali.

80. volejbalový turnaj TJ Sokol Moštenica 2015 sa hral na antuke, Moštenica, Sobota 18. Júla 2015

Má to ďaleko od nablýskaného ihriska, žiadne prenosové vozy, kamery, umelé osvetlenie, prvotriedny moderátor ako ste mohli zažiť počas Final four svetovej ligy v Bratislave minulý víkend.

Maličké ihrisko s antukou neďaleko požiarnej zbrojnice strategicky umiestnené na pár krokov od obecnej krčmy sa každý rok stane na chvíľu opäť “Veľkým pľacom”, ktorého korene siahajú až do roku 1929.

Radosť Gabriela Chochoľáka počas 80. volejbalového turnaja TJ Sokol Moštenica 2015, Sobota 18. Júla 2015

Zaujať a motivovať k praktizovaniu športových aktivít nie je jednoduché, na Fakulte telesnej výchovy a športu sa mi snažili odovzdať, aby som ako jeden z mnohých budúcich učiteľov bol schopný naučiť pohybové zručnosti našu mládež. Tú istú mládež, ktorej sa pri slove sieť ako prvá vybaví tá sociálna.

Kritizovanie vzdelávania a výučby novej generácie učiteľov, prípravu mládeže na školách prenechám na iných. Každý z nás, či už je žiakom alebo študentom, je z veľkej miery sám zodpovedný za to, čo si z zo školy odnesie.

Tím volejbalistov Moštenice počas 80. volejbalový turnaja, Moštenica, Sobota 18. Júla 2015

Všetci sme však istým spôsobom zodpovední za podmienky, ktoré sú okolo nás, aby sa tí mladší dostali k pohybu a zžili sa s ním. Mňa na vysokej škole naučili, že základom všetkého nového je kvalitná ukážka.

Moštenica to ukázala už po 80-krát. Nedá sa síce hovoriť o “veľkom a regulovanom” , ale o tom to ani tentokrát nebolo. Už samotné priblíženie športových podujatí k ľuďom môže mať pre budúce generácie veľmi dobrý vplyv.

Gabriel Chochoľák (vľavo) a Richard Nemec (v strede) – dvojica volejbalových veteránov, počas 80. volejbalový turnaja, Moštenica, Sobota 18. Júla 2015

Keď som tu aj tento rok stretol chlapcov volejbalistov – Richarda Nemca, Gabriela Chochoľáka ktorých som donedávna stretával práve na tých veľkých podujatiach a na čestnej lavičke p. Profesora Jána Grexu (špecialistu na dejiny športu) ako VIP hosťa, hovorí to o skutočnom záujme Moštenice organizovať volejbalový turnaj pre ľudí.

Lavička čestných hostí 80. volejbalového turnaja TJ Sokol Moštenica, Sobota 18. Júla 2015

Slovensko má takýchto zákutí mnoho, Moštenica je podľa mňa iba jedno z mnohých miest, kde sa dá presvedčiť o tom, že Slováci vždy boli vynaliezaví a vedia sa vynájsť.

Nebyť Moštenice, asi by sa ani Bohumil Golian nedostal k volejbalu a nemohol reprezentovať Česko-Slovensko na 350 zápasoch – pán volejbalista, ktorému je už po tretí rok tento volejbalový turnaj in memoriam venovaný.

Bohumil Golian (vľavo) s Lukášom Divišom počas volejbalového turnaja v Poprade, Poprad 2011

Radosť Richarda Nemca počas 80. volejbalového turnaja TJ Sokol Moštenica, Sobota 18. Júla 2015

Víťazný tím 80. volejbalového turnaja v Moštenici – Capitol Pub B.B., Moštenica, Sobota, 18. Júla 2015