Olympíjska kvalifikácia žien vo volejbale Ankara 2012

Turecká Ankara sa počas posledného týždňa stala nielen dejiskom olympíjskej kvalifikácie žien vo volejbale, ale aj miestom seminára skupiny mladej generácie žurnalistov pod vedením expertov v oblasti volejbalu a žurnalistiky. Mal som tú česť ako aj dostatočné skúsenosti aby som sa stal jedným zo šiestich vybraných kandidátov spomedzi 36 uchádzačov.

Ani svetový volejbal a príslušné organizácie ako FIVB a CEV neobchádzajú trendy nových médií a tak stoja pred neľahkou úlohou meniť tradičný prístup a hľadať nové cesty ako osloviť širokú verejnosť a propagovať volejbal nielen ako šport ale aj ako životný štýl.

Európska volejbalová asociácia (CEV) v spolupráci s Európskou úniou športových novinárov (UEPS) za výraznej spoluúčasti Tureckej volejbalovej federácie (TVF) umožnila participovať šiestim jednotlivcom na vzdelávacom programe pre mladých novinárov, ktorý by mal byť začiatkom rozvoja žurnalistov so špecializáciou na volejbal.

Seminár prebieha pod vedením Leva Rossoshika (RUS) viceprezidenta UEPS, ktorý bude nasledujúci rok oslavovať 50 rokov na poli športovej žurnalistiky a Predraga Milinkovica (SRB) – športového redaktora Srbskej televízie.

Doteraz však mali viac slovo hostia, prezident Tureckej volejbalovej federácie, ktorý privítal a zároveň zagratuloval všetkým účastníkom a vyslovil potrebu venovať sa vzdelávaniu novinárov najmä z radov mladých ľudí:

Je dôležité, aby sa skončil tradičný prístup kopírovanej a recyklovanej žurnalistiky. Máme k dispozícii nové technológie a práve preto potrebujeme vás – mladých ľudí oddaných športovej žurnalistike, volejbalu a beach volejbalu. (Erol Ünal Karabıyık, prezident TVF)

Elizaveta Bracht-Tischenko – štvornásobná držiteľka zlatej medaily z majstrovstiev európy vo volejbale a dvojnásobná strieborná medailistka z Olympíjskych hier momentálne v službách Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB) prezentovala rebranding FIVB a projektu „FIVB Heroes“, ktorý má za cieľ spopularizovať volejbal a beach volejbal ako rovnocenné športové hry v očiach spoločnosti.

Tréner Tureckej národnej reprezentácie Veljko Basic (TUR) sa podelil s jeho filozofiou vedenia tímu ktorý na drese nosí vlajku 75 miliónového národa a spomenul rôzne úrovne tlaku ktoré sú vyvíjané na hráčov, trénerov v súvislosti s očakávaniami od majiteľov klubov, federácií a verejnosti a spôsobmi ako sa s nimi vysporadúva.

Zúčastniť sa je dobré, ale pokúste sa vyhrať…

Samotné zápasy o miestenku na Hry XXX. olympiády v Londýne prebiehajúce v hale patriacej Tureckej volejbalovej federácii sú za patričnej zvukovej kulisy divákov zážitkom, ktorý je na slovenské pomery nevídaný. Naplniť halu vyše šiestimi tisíckami divákov ešte k tomu vo volejbale by si priali viacerí organizátori športových podujatí.

V Turecku sa volejbal – najmä ten ženský teší veľkej popularite, čo potvrdzuje aj vysoká návštevnosť haly počas účasti domácich Turkýň. Napriek prebiehajúcemu super-finále v tureckej futbalovej lige, ktoré je v rebríčku popularity na suverénnom prvom mieste, si našlo do haly od zápasu k zápasu cestu stále viac a viac divákov.

V semifinálovom stretnutí, do ktorého domáce postúpili priamo z prvého miesta tak neprekvapujú predpoklady o naplnení haly do posledného miesta. Vuvuzely, turecké vlajky, diváci v červených tričkách s bielym polmesiacom ale aj orchester tureckej volejbalovej federácie sa tak budú starať o ohlušujúcu atmosféru v tomto volejbalovom stánku známom domácim ako Başkent Voleybol Salonu.

Galéria: