RedBull Upstream Wakeboarding Čunovo 2011

Čunovský kanál známy predovšetkým podujatiami pre kanoistov a kajakárov mal možnosť tento víkend hostiť podujatie nebývalého charakteru. Stretla sa tu totiž viac ako dvadsiatka nadšencov wakeboardingu.

Tam, kde sa vo väčšine prípadov prekonáva voda po prúde sa ju tentokrát milovníci adrenalínu pokúšali zdolať proti prúdu a popri tom očariť porotu nebezpečnými skokmi a obratmi na pripravených prekážkach. Všetko v rýchlosti 30km/h.

S wakeboardingom som sa doposiaľ nestretol, o podujatí som sa dozvedel tentokrát z plagátov, ktorých bolo neúrekom po celej Bratislave. Značka Redbull ale dávala tušiť, že sa bude jednať o pripravené a na úrovni zorganizované podujatie, ktoré bude bohaté na .

Po príchode ma zarazila početnosť divákov, nič nedávalo tušiť, že v priebehu poobedia sa ich tam nazbiera niečo cez 2000. Wakeboardisti, inak mladí nespútaní chlapci a dievčatá obľubujúci adrenalínové aktivity sa po podpísali reverzu „na vlastné riziko“ vydali do zahrievacích kôl, kde sa spočiatku jazdilo dosť opatrne, no napriek tomu boli lovení záchranármi z prúdov umelého kanálu Dunaja dosť často.

Upstream v Čunove pritiahol špičku wakeboardistov, ktorých mená sú známe vo svetových kruhoch ako som sa dozvedel keď som si neskôr prechádzal stránku Dominika Gührsa (AUT). Mladík vo svojich 20 rokoch má toho dosť odcestovaného a najazdené. Ale nebolo to len o elitných jazdcoch, ktorí sa wakebordingu venujú plnohodnotne.

Zúčastnili sa ho aj nadšenci, ktorých chytila letná alternatíva snowboardovej dosky, Mazgi Bulhar ktorí pracuje na obsluhe vleku v Čechách mi sám potvrdil, „raz si to skúsiš a už si v tom…“. Mazgi sa venoval vodnému lyžovaniu, no presedlal na wake a privítal možnosť vyskúšať si netradičný wakeboarding proti prúdu, aj keď sa tomuto športu nevenuje profesionálne.

Je paradoxné, že správny koktail rizika a reklamy, ktorý sa v extrémnych športoch má takú silnú tendenciu priťahovať mladých ľudí ako, prepáčte za výraz bežné – tuctové športy. Pritom rovnaké emócie a pocity prežívajú futbalisti, volejbalisti pri svojich športových výkonoch.

Stačí iba odlišný spôsob prezentácie športu mládeži. Je vyššia pravdepodobnosť, že si pätnásťročný chlapec zoberie za vzor chlapca so skateboardom na obale plechovky s energetickým nápojom ako slovenského volejbalistu hrajúceho v starej ošarpanej telocvični. To by v prvom rade musel vedieť, v ktorej z tých telocvični sa ten volejbal hrá.

Firmy zaoberajúce sa športovými potrebami sú si toho veľmi dobre vedomé a darí sa im to využívať vo svoj prospech. Je to škoda, že sa nám takýto druh promotérstva nedarí využívať pri vedení detí a mládeže k športu.

V tomto bode sa väčšinou začína argumentovať finančnými prostriedkami, ktorých práve v týchto kategóriách je bytostný nedostatok, no bez prvotnej investície to nejde – spoločnosť Redbull je dostatočným dôkazom, že sa to dá, dokonca celkom úspešne.

Takýto prístup k športovým podujatiam si myslím má šancu naštartovať záujem mládeže o športy, nech je to wakeboarding, skateboarding, futbal alebo hokej. Počas môjho štúdia jeden z mojich profesorov povedal nie je dôležité ako ich udržíš v pohybe, ale ak sa ti to podarí, splnil si svoje poslanie.

V neposlednom rade Redbull ukázal spôsob ako zorganizovať podujatie za ktorým je vyše 2000 ľudí ochotných dôjsť až do Čunova. A práve diváci sú tím hnacím motorom športovcov, pocity prežívané pri podávaní výkonu sa znásobujú, to potvrdí každý športovec.

Celkovo som z celej wakeboardovej akcie mal vynikajúci pocit, určite by som ďalší ročníky každému odporúčil.

Výsledné poradie šestice finálových jazdcov.

1st Dominik HERNLER
2nd Fredy von OSTEN
3rd Dominik GÜHRS
4th Balasz BAKRO
5th Bernhard HINTERBERGER
6th Szebastian SZOLATH