MSR v zápasení seniorov vo voľnom štýle 2011

Majstrovstvá Slovenskej republiky v zápasení voľným štýlom spojené s Akademickými majstrovstvami SR počas soboty 12.11.2011 v „tichosti“ organizované v športovej hale Mladosť naplnili očakávania zaujímavého športového podujatia, ktoré by potešilo oko diváka.

Ako mám rád výzvy. Zápasenie sa začalo však ešte pred nástupom zápasníkov na žinienku. Získať informácie o takomto podujatí, ako sa ukázalo, nie je vonkoncom jednoduché. V dobe keď internet a mobilné zariadenia považujeme za samozrejmosť, organizátori zvádzajú imaginárny boj, ktorý je už pred jeho začiatkom bojom prehratým. S kým? So samotnými divákmi.

Na Slovensku sa akosi márne domnievame, že si divák-konzument nájde sám cestu k športu – to možno platilo 20-30 rokov dozadu, kde sa denno-denne o našu pozornosť sa neuchádzali reklamné spoločnosti, ktoré sa nám snažia predať produkty a služby ktoré tak nevyhnutne potrebujeme.

Potom je tu všemocný internet, kde sa údajne dá nájsť všetko. Jednoznačné informácie o MSR v zápasení sa mi nájsť nepodarilo a to nepatrím medzi jeho bežných užívateľov.

Ak ste priaznivcom zápasníckeho športu, určite namietate: „treba ísť na stránky Slovenského zápasníckeho zväzu“. Áno, súhlasím – to asi urobí každý kto sa o zápasenie zaujíma, ale očakávať to od toho istého diváka-konzumenta je asi taká istá utópia ako čakať na miliónovú výhru v lotérii.

Zväz si samozrejme povinnosť splnil, informačný dokument som našiel medzi podujatiami, no akosi tu v celkovom obraze chýba zložka: „…zvyšuje jeho spoločenskú prestíž, stará sa o jeho propagáciu a vytvára podmienky na rozvoj…“ (citácia z hlavných činností SZZ).

Email v dostatočnom predstihu pred majstrovstvami na zväz taktiež ostal bez odpovede, v ktorom som žiadal o akreditáciu – povolenie fotografovať zápasenie.

Keďže som túto výzvu prijal a rád vyhľadávam športy s nižším spoločenským povedomím, ocitol som sa v hale Mladosť na Trnavskej ulici v Bratislave v spomínané sobotné ráno.

Na moje prekvapenie bolo sedenie v hale dosť plné, ako sa neskôr ukázalo išlo o samotných zápasníkov, kamarátov, rodinných príslušníkov a možno priateľov z facebook-u.

Na dvoch veľkých zápasníckych žinienkach s farebnými kruhmi súbežne prebiehali súboje muža proti mužovi v rôznych váhových kategóriách 55, 60, 66, 74, 84, 96 a 120 kg.

Rýchle zápasy pomohli celému podujatiu na atraktívnosti, vďaka občas ponurému hlas hlásateľa som strácal prehľad o menách zápasníkov, takže väčšina je bez mien – ak ste niekoho spoznali, napíšte mi, veľmi rád doplním mená zápasníkov.

Dojem zo súťaže som mal celkom dobrý, nebyť spomínaného informačného embarga, tak sa určite toto športové podujatie zaradí o kategóriu vyššie. Rád by som doplnil, že z pohľadu zúčastnených tímov určite išlo o vrcholné podujatie na domácej scéne zorganizované s patričnou úrovňou.

Víťazi MSR zápasenie seniorov voľný štýl

do 55 kg: 1. David Berdich (zápasnícky klub Košice 1904)
do 60 kg: 1. Mykola Bolotňuk (zápasnícky klub Vihorlat Snina)
do 66 kg: 1. Peter Obžera (zápasnícky klub Dunajplavba Bratislava)
do 74 kg: 1. Dan Pálinkás (zápasnícky klub Košice 1904)
do 84 kg: 1. Kachaber Chubežty (zápasnícky klub Dunajplavba Bratislava)
do 96 kg: 1. Jozef Jaloviar (zápasnícky klub Dunajplavba Bratislava)
do 120 kg: 1. Marián Hutňan (zápasnícky klub Košice 1904)

Ja som svoj zápas vyhral, dostal som sa na vrcholné podujatie , priniesol som fotoreportáž zápasenia, ktorou „…zvyšujem jeho spoločenskú prestíž, starám sa o jeho propagáciu…“.

A ako bol na tom divák-konzument však netuším, žiadneho som nestretol.