Sľubný biatlon v Seefeld aréne napokon bez úspechu

Očakávania v podobe umiestnenia biatlonistky Ivony Fialkovej, ktorá vďaka výbornej východiskovej pozície z 10. miesta v stíhacích pretekoch nedokázala premeniť skvelú streleckú formu na výsledok sa v Innsbrucku napokon nenaplnili. Chyby v ležke za ktoré si mohla sama ako aj pochybenie organizátora pri nastavení terčov ju odsunulo na konečné 20. miesto.

V Seefeld Aréne asi 40 minút cesty za Innsbruckom, pozostávajúcej z prudkého stúpania od štadióna Olympiaworld – novinárskej centrály a dejiska disciplín na ľadových plochách, sa na bohate zasneženej tréningovej ploche už preháňali bežkári testujúci lyže a voskovanie.

Po chvíľke sledovania som narazil na nenápadnú skupinku slovenských bežkárov, pripravujúcich sa na zajtrajší pretek. Andreja Segeča som pristihol pri výbere bežeckých lyží.

K bežeckému lyžovaniu resp. biatlonu som privoňal počas štúdia na fakulte, no až dnes som sa dozvedel k čomu bežkári potrebujú toľko párov bežeckých lyží. Vyberá sa pár lyží s najlepšími vlastnosťami, ten ktorý najlepšie pocitovo pretekárovi sadne si potom berie aj na samotný závod. Asi by som sa mal vzdať svojej trénerskej kvalifikácie trénera biatlonu.

Naše reprezentantky Ivona Fialková a Nikola Lapinová sa na závod pod vedením Mareka Matiaška pripravovali na strelnici ako prvé, ktorý ešte pred pretekom vzhľadom na výbornú Ivoninu streleckú formu očakával pre ňu výsledok okolo šiesteho miesta. To však ešte netušil, že sa organizátori budú pasovať so strelnicou za behu.

Biatlonistkám bolo v stíhacích pretekoch pridelené štartové číslo a zároveň časový odstup od vedúcej pretekárky na základe výsledkov zo šprintu z predchádzajúceho dňa. Ivona vyštartovala z 10. miesta, Nikola zo 42.

Nepresná streľba ležkových položiek pre Ivonu znamenala 3 trestné kolá, následná streľba v stojke avšak vďaka organizátorom do ležkových terčov (priemer 4.5cm oproti 11cm) jej doplnil výsledný počet chybných terčov na 10.

Nikola skončila s rovnakým počtom nezhodených terčov, keď jej lepšie vyšla stojka ako ležka. Hneď po prvej položke musela odkrúžiť 4 kolá na trestnom okruhu. Celkovo sa napokon umiestnila na 39. mieste.

Psychika zohráva práve v biatlone mladých veľkú úlohu, vysporiadať sa s pretekami tohto kalibra nie je jednoduché a každým v tomto veku to určite zamáva, poznamenal Marek Matiaško v rozhovore po tom ako sa dievčatá odobrali na štart pretekov. Po ich ukončení neskrýval rozčarovanie z počíňania organizátorov, keď časť strelnice bola nefunkčná, spomínané problémy s nastavením terčov a v neposlednom rade pokazená streľba Ivony Fialkovej.

Pre chlapcov Ondreja Kosztolányiho a Petra Oravca boli východiskové pozície 41. a 44. miesto, obaja mali dobrý nábeh v oboch ležkových streľbách po jednom trestnom kole, v stojke to už však boli 2+2 pre Ondreja a 3+4 pre Petra. Napokon skončili v celkovom poradí na 36. resp. 44. mieste.

Výsledky sú však také aké sú, chlapci a dievčatá si odnášajú bohaté skúsenosti a verím, že do budúcnosti to bola pre nich dobrá škola. Škoda však zaváhania zo strany organizátorov, ktorí mali maslo na hlave tak troška aj po mediálnej stránke. Keď vám ochranka najprv povie, že na trať vás nepustí a vzápätí vidíte skupinku asi piatich fotografov veselo vykračovať a fotiť na tých miestach na ktoré ste sa práve pýtali, to sú veci ktoré nie vždy potešia.